FAQ

Nazw boczek i bekon zdarza nam się używać zamiennie. Jednak, gdy Polak mówi o tradycyjnym, krajowym boczku, a Anglik o bekonie, to nie zawsze mają na myśli to samo. Choć pewnie zgodziliby się, że bez jednego i drugiego prawdziwe śniadanie obyć się nie może!

Polski boczek to dolna część tuszy wieprzowej, natomiast bekon brytyjski [tzw. back becon], część z górnej partii boku świni, położonej blisko schabu. Bliskość tego mięśnia powoduje, że bekon ma inną strukturę mięsa i pojedynczą okrywę tłuszczową, a pozbawiony jej przed smażeniem, przypomina wręcz w smaku schab.

Podczas, gdy bekon brytyjski może więc być samodzielnym mięsnym elementem w daniu, boczek krajowy, częściej jest dodatkiem, można powiedzieć mięsną przyprawą. Służy, jako źródło naturalnego tłuszczu, zapewnia smak i wyjątkowy aromat.

Sposobów na przyrządzenie boczku jest wiele:

 • W mikrofalówce – szukasz szybkiego sposobu przygotowania boczku, podczas którego się nie pobrudzisz? Skorzystaj z mikrofalówki. Boczek musi być w tym wypadku cienko pokrojony. Na talerzu rozłóż kilka warstw ręczników papierowych. Dopiero na nich połóż boczek i znów przykryj dwiema warstwami ręczników. Czas przygotowania wynosi około 1 minuty. Można go jednak wydłużyć lub skrócić w zależności od upodobań. Natychmiast po zakończeniu pieczenia wyjmij boczek z ręczników.
 • Na patelni – na początek wlej na patelnię kilka łyżek wody, która wchłonie nadmiar tłuszczu. Boczek smażymy w tłuszczu, który sam zawiera. Smażenie powinno odbywać się w niskiej temperaturze, dzięki czemu boczek nie będzie przywierał do patelni, a tłuszcz nie będzie pryskał. Plasterki boczku rozłóż tak, by zachować między nimi odstępy. By plasterki się nie zwijały, często je przewracaj. Po usmażeniu odsącz je na papierowym ręczniku.
 • W piekarniku – w ten sposób szybko przygotujesz duże ilości boczku. Blachę wyłóż folią aluminiową lub pergaminem, a niej ułóż plastry boczku w równych odstępach i włóż do piekarnika rozgrzanego do 180-200⁰C na 12-20 minut, w zależności od grubości plasterków. W połowie czasu pieczenia przewróć boczek na drugą stronę. Jeśli chcesz by plasterki były płaskie, przykryj je dodatkową warstwą folii lub pergaminu i przyciśnij czymś płaskim.
 • Na głębokim oleju – jeśli zdecydujesz się przyrządzić boczek w ten sposób, będzie on mocno poskręcany, ale nabierze równego brązowego koloru. Wysokie naczynie napełnij do połowy olejem i rozgrzewaj przez około 15 minut. Plastry boczku wrzucaj do oleju na około 1 minutę.

Wędzony boczek pasuje do wszystkiego! Najprościej jest dodać go do kanapek czy tostów. Wzbogaci śniadanie, gdy dodamy go do jajecznicy czy jajek sadzonych.

 • Boczek idealnie pasuje jako dodatek do pizzy, różnego rodzaju mięs, rolad czy pasztetów. Jest także nieodłącznym elementem zapiekanek np. ziemniaczanej.
 • Boczek znajdziemy także w sałatkach, w towarzystwie np. roszponki, pomidorów, ogórków, oliwek czy sera feta.
  Boczek świetnie sprawdzi się również jako składnik przekąsek, np.: owinięty wokół suszonych śliwek czy daktyli.
  Boczek może stać się dodatkiem do zup, np. grochowej, żurku czy kapuśniaku.
 • Boczek jest uwielbiany przez Włochów, dlatego nie można zapomnieć także o tradycyjnej włoskiej potrawie z boczkiem – fettuccine carbonara. Jest to makaron z dodatkiem cebuli, boczku, śmietany, jajka, parmezanu i natki pietruszki.
  Uznanie znalazł także u Francuzów. Daniem o długiej historii jest także pochodząca z Lotaryngii quiche lorraine. Jest to tarta z jajkiem, śmietaną, masłem, cebulą i boczkiem.

Na 225 g boczku przygotuj pół szklanki brązowego cukru. Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Plastry boczku osusz na papierowym ręczniku i dokładnie obsyp je cukrem. Boczek w cukrze rozłóż na kratce z piekarnika. Na jednej z dolnych półek postaw wyłożoną papierem blachę do pieczenia, a nad nią kratkę, na której układasz boczek. Włącz piekarnik i rozgrzej do go temperatury 175⁰C. Po 15 minutach pieczenia przewróć boczek na drugą stroną. Po przewróceniu, co kilka minut sprawdzaj czy boczek jest gotowy.  Czas pieczenia boczku, będzie zależał od grubości plastrów. Pozostaw go w piekarniku do wystygnięcia.

Peklowanie to jeden z najstarszych sposobów zabezpieczania mięsa przed zepsuciem. Dodaje ono niepowtarzalnego smaku i aromatu.

Najpierw natrzyj boczek solą spożywczą i odłóż go na kilka godzin do lodówki. W międzyczasie przygotuj zalewę peklującą.
W jej skład wchodzą:

 • sól,
 • ziarna czarnego pieprzu,
 • listki laurowe,
 • ziarna jałowca,
 • ziarna ziela angielskiego i saletra.

Na 1 i ½ kg mięsa potrzebne będzie około 2 litrów wody. Do wody dodaj wszystkie przyprawy, prócz saletry i gotuj przez około 10 minut. Pod koniec dodaj saletrę. Zalewę zagotuj a następnie ostudź. Dokładnie opłucz boczek i umieść go w zalewie, tak by pokrywała go całkowicie. Nie wlewaj zalewy do metalowego naczynia. Mięso w zalewie powinno stać w lodówce przez około 2 tygodnie. Przewracaj je co dwa dni.
Następnie opłucz boczek i przez kolejne kilka godzin mocz go w zimnej wodzie i dokładnie osusz.
Tak przygotowany boczek świetnie nadaje się do dalszej obróbki, np. wędzenia czy pieczenia.

Przed wędzeniem boczek należy zapeklować. Boczek wędzi się przez około 3-4 godziny w dymie o wzrastającej temperaturze. Pod koniec wędzenia dodaj gałązki jałowca, dzięki czemu boczek stanie się bardziej aromatyczny. Następnie włóż boczek do gorącej, ale nie wrzącej, wody. Na każde pół kilograma przypada 30 minut gotowania. Gotuj na małym ogniu, tak by nie doprowadzić wody do wrzenia. Wędzony boczek nadaje się do zamrożenia.

Bardziej wygodnym kucharzom polecamy gotowy boczek marki KAMINIARZ, tradycyjnie wędzony dymem z drewna olchowego. Dostępny w plastrach, wersji krojonej w kostkę i płacie.

Jeśli mięso ma niezdrowy koloryt, specyficzny zapach lub w dotyku jest lekko śliskie i lepkie, to znaczy że boczek jest nieświeży. Jak go przechowywać by zachował swoje walory?

Surowe mięso przechowuj w lodówce w dużych kawałkach, maksymalnie do 3 dni, w temperaturze 2-7⁰C.  W zamrażarce boczek może być przechowywany przez 4-6 miesięcy, w temperaturze od -10 do -18⁰C.

Wędzony boczek można przechowywać w lodówce maksymalnie tydzień. Większą trwałość będzie miał boczek przechowywany w kawałku, a nie w plastrach. Idealnym opakowaniem będą pojemniki próżniowe lub pergamin. Należy wystrzegać się folii aluminiowej, gdyż nie przepuszcza ona powietrza i pary wodnej, co może doprowadzić do pleśnienia.

Zamrożony boczek utrzyma swoje właściwości przez kilka miesięcy. Do mrożenia także najlepiej nadają się pojemniki próżniowe. Gdy chcesz rozmrozić boczek, przełóż go do części chłodzącej lodówki i przechowuj w temperaturze 4-7⁰C. Możesz także owinięte w folię mięso włożyć do naczynia z wodą. Wodę zmieniaj co około 30 minut, do czasu całkowitego rozmrożenia mięsa.